بخش همودیالیز

  رئیس بخش همودیالیز:دکتر نظام عباسی

 

 

 

 
 
 
 
سرپرستار بخش: مهناز مصطفایی

 

 

 

یکی از بخش های مهم بیمارستان شهید دکتر بهشتی بندرآستارا  بخش همودیالیز می باشد که خدمات ویژه ای را به بیماران با مشکلات حاد یا مزمن کلیوی، طبق دستور پزشک متخصص ارائه می دهد.  

این بخش قبلا در طبقه همکف بیمارستان دکتر شریعتی سابق قرارداشت  و در 20بهمن ماه سال 1392 به بخش جدید که دارای 242مترمربع  مساحت بود انتقال یافت .بخش جدید دیالیز بیمارستان دکتر بهشتی آستارا دارای 13 تخت دیالیز و یک تخت ایزوله است که برای ساخت و تجهیز آن در مجموع 890 میلیون تومان هزینه شده است.بیماران مراجعه کننده به این مرکز جمعا 56نفر می باشد.

کلیه مددجویان این بخش، تحت نظر متخصص داخلی بیمارستان می باشند.

 

پذیرش :

طریقه پذیرش بیمار دیالیزی به این صورت است که بیمار به همراه کپی صفحه اول دفترچه بیمه و یک عدد عکس و معرفی نامه از پزشک معالج مبنی بر دستور پزشک برای چگونگی انجام دیالیز و جواب آزمایش آنتی ژن وارد بخش شده و پذیرش می شود و برای وی پرونده تشکیل می شود .و سالیانه پرونده تمدید شده و کلیه اطلاعات بیمار داخل همان پرونده قرار می گیرد . 

مراقبت های ضمن دیالیز :

چک علائم حیاتی بیمار (فشارخون ، نبض ،درجه حرارت ،تنفس ،وضعیت هوشیاری بیمار ) ،تنظیم دور دستگاه ،چک درجه حرارت و بررسی مداوم دستگاه، حالات بیمار و پاسخ بیمار به دیالیز .

نکته :

در ابتدای ورود بیمار به بخش او را با بیماران سرحال که بطور موفقیت آمیزی با بیماری خود تطابق یافته اند آشنا می نمایند تا تصویر مثبتی از دیالیز در ذهن بیمار ایجاد شود .و نیز آموزشهای لازم با توجه به درک بیمار در مورد فرآیند دیالیز ،مراقبت های قبل و بعد از دیالیز ، مراقبتهای تغذیه ای  به وی داده می شود .

 

قوانین کلی بخش دیالیز:

1-عبور و مرور همراهان در بخش تا حد امکان کم باشد.

2- ورود همراهان یا افراد غیر دیالیزی با گان و محافظ کفش صورت گیرد.

3- همه بیماران دیالیزی با لباس و دمپایی مخصوص دیالیز وارد بخش شوند.

4- همه بیماران تا حد امکان قبل از ورود و خروج وزن شوند.

5-همه بیماران طبق برنامه برای دیالیز مراجعه کنند.

 

 

پرستاری در بخش همودیالیز :
بهبود و ارتقا کیفیت زندگی بیماران و خانواده آنها  مهمترین رسالت این بخش بوده که توسط پرستاران با تجربه و کارامد بخش دیالیز انجام می گردد. مراقبت‌های حساسی که وابسته به زندگی بیماران است.تجربه، مهارت، مراقبت در کار و انگیزه و امید پرستاران به بهبود بهتر بیماران و اقدامات هدفمند آنان عامل اصلی در موفقیت درمان و بازتوانی بیماران همودیالیز محسوب می‌شود. پرستاران این بخش در تمام مدت در کنار بیماران هستند و بیماران را نه تنها ازنظر جسمی بلکه از نظر روانی وروحی واجتماعی و خانوادگی حمایت کرده و بیماران واجد شرایط رابه سمت پیوند سوق می دهند.


آموزش دربخش همودیالیز :
-    آموزش مراقبت ازمحل دسترسی عروقی
-    آموزش رژیم غذایی
-    آموزش مصرف دارو

مهم ترین اهداف بخش همودیالیز:
-    تکریم ارباب رجوع
-    افزایش درآمد
-    کاهش هزینه با اصلاح الگوی مصرف
-    کاهش عفونت های بیمارستانی

 
تلفن بخش همودیالیز: 44813163
آخرین بروز رسانی : 1401/12/12 23:15